Краєзнавчий календар 2021

 

 Календар знаменних та пам’ятних дат

 

Народицького  району на 2021 рік.

№п/п

Події, найменування підприємства, установи, організації, назва села, селища або прізвище, ім’я та по батькові особи ювіляра

Дата ювілеїв, пам’ятних дат

1.

95 років від дня народження Баранчука  Дмитра Федоровича,  журналіста, публіциста, краєзнавця. Народився в селі Ноздрище Народицького району. Понад 30 років працював в районній пресі, був редактором районної газети «Жовтневі зорі» (нинішнє «Життя і слово»). Автор книг «Народиччина моя благословенна», «Вічна загадка любові», «Тайнопис землі отчої», «До чистих джерел».

    (01.02.1926 – 10.11.2011)

01.02.2021 рік

2.


80 років від дня народження Миколи Олександровича Атаманчука

поета, прозаїка, публіциста, гумориста і краєзнавця. Народився в с. Бовсуни Лугинського району на Житомирщині. З 1978 по 1991 рік редагував Народицьку районну газету «Жовтневі зорі». Автор збірок «Прикмети», «Жива роса», «Отчина», «Рідні околи», сатири і гумору «То що ж ми маємо», «Навсправжки і жартома», автобіографічної повісті «Мовою душі» і в співавторстві – художньо-документальних книг «Поклонімося подвигу», «Ними пишається Лугинщина», «Земля Лугів».

                     (05.03. 1941р.)

05.03.2021 рік

3.

95 років від дня народження Ястремськго Станіслава Борисовича, публіциста, лірика, сатирика, гумориста.

Народився  в селі Нова Радча Народицького району. Все трудове життя його пройшло у лісі, де він обіймав посаду рядового трудівника. Понад три десятки років позаштатний кореспондент газети «Життя і слово». Він став унікальним явищем робсількорівського довголіття і плідної співпраці з районкою. Його перо не знає спочину, а прихильники творчості талановитого дописувача одержали можливість постійно слідкувати за розвитком літературного таланту. Неодноразово його літературні труди видруковувалися в обласних і республіканських виданнях.

         (20.03.1926 – 13.05.2005)

20.03.2021 рік

4.

90 років від дня народження Героя Соціалістичної праці Бондарчука Олександра Олексійовича, заслуженого працівника сільського господарства УРСР, бригадира рільничої бригади.

                       (02.04. 1931 – березень 2015)

02.04. 2021 рік.

5.

  35 років від дня аварії на Чорнобильській АЕС. Народицький район – один із найбільш постраждалих територій України.

                    (26.04.1986)

 

 

26.04.2021 рік

6.

 70 років від дня народження Лісовського Валерія Володимировича, освітянина, поета-пісняра, уродженця села Литвинівка Народицького райооону.

       (09.09.1951 – 25.12.2004)

09.09.2021 рік

7.

85 років від дня народження   Миколи Михайловича Кульбовського, українського музиканта, педагога, літератора, журналіста, краєзнавця, лауреата Шевченківської премії. Народився в селі Славинщина Народицького району.

         (13.11.1935 – 28.08.2019)

 

13.11.2021 рік

8.

100 років від дня Базарської трагедії, коли під с. Базар більшовики розстріляли 359 полонених вояків Української Повстанської Армії.

                    (21.11.1921)

 

21.11.2021 рік

9.

 

 

100 років від дня народження Вернигори Івана Павловича, українського вченого, організатора охорони здоров’я, чудового  ортопеда-травматолога. Народився в селі Старе Шарне Народицького району.

    (р.н. 12.12.1921р.)

12.12.2021 рік


Підготувала бібліограф Слепченко М. І.


Присяга на вірність рідній землі

 


1 лютого 2021 року  виповнюється пам’ятна дата – 95 років від дня народження нашого земляка Баранчука Дмитра Федоровича, журналіста, публіциста, краєзнавця, автора нарисів, легенд, замальовок, члена Спілки журналістів України.

   Народився в селі Ноздрище Народицького району, в багатодітній родині, був п'ятою дитиною в сім'ї. Доля йому простелилась нелегка. У 1941-му, його шістнадцятирічного,  відправили на каторгу до Німеччини. Пережив страшні роки голоду та бомбардувань.

    Після війни випала доля служити на флоті на Сахаліні та Курилах. Там і з’явилися його перші статті в газеті.  

  У 1962 році закінчив Житомирський сільськогосподарський інститут по спеціальності агрономії, також вчився на факультеті журналістики.

      У січні 1967 року вийшов перший номер народицької районної газети «Жовтневі зорі». До того вона носила назву «Радянський прапор».  Газета виходила тричі на тиждень разовим тиражем 4–4,5 тисячі примірників. В райцентрі була створена непогана поліграфічна база. Журналісти і поліграфісти робили все можливе, аби друкований орган був надійним джерелом інформації, трибуною жителів Народиччини. Редактором  цієї газети став Дмитро Федорович Баранчук.

     Понад тридцять років пропрацював Дмитро Федорович в районній пресі. Згодом довелося працювати на різних посадах цього ж видання. Були роки пошуків і літературних спроб. Цікавився історією рідного краю. Відшуковував  документальну спадщину про край в архівах Києва і Житомира. Збирав матеріали і доносив до читача про кращих людей району – організаторів виробництва, соціальної сфери, письменників і композиторів, художників, політичних діячів, яких народила і вивела в люди наша земля.

   Кроки до створення  першої книги виявилися тернистими і майже незбагненними. Поряд з іншими проблемами були вкрай обмежені матеріальні і фінансові можливості. Допомогли земляки і книга вийшла.

  
«Народиччина моя благословенна». У збірник увійшли нариси з історії Народицького району із сивої давнини до сьогодення. Автор зібрав великий матеріал про життя і діяльність визначних людей краю, про тих, хто  став жертвами репресій, про те, як жили, живуть народичани, перемагаючи біль  Чорнобільської  катастрофи, про чудові краєвиди краю, його фауну і флору. Представлені поезії і пісні місцевих авторів. Автор вдався і до філософського осмислення - рідний край, мала батьківщина. Звернув увагу читача на роль  самосвідомості і патріотиотичності у цьому досить тонкому питанні. Це надто висока і, очевідь, вершинна якість, яка підносить нас до високого людського духу.

  Роки пошуків і наполегливої літературної праці уклалися і в інших виданнях.  У 2008 році вийшла книга


«До чистих джерел». В ній Дмитро Федорович  висвітлив тему історії народної освіти древлянської землі - Народиччини. Він залишив нащадкам розповідь у мінінарисах про те, як поліщуки дбали про розвиток освіти, написав про кращих творців шкільного уроку. Адже не випадково Народиччина дала світові академіка НАНУ, директора інституту філософії Мирослава Поповича,  десятки докторів наук і кандидатів, видатних людей в багатьох галузях державного будівництва.

   У школах району працювали: мати академіка, викладач російської мови та літератури Олександра Феофілівна, вчитель математики фронтовик Олександр Фещенко, фізики і математики Олександр Хоменко, біолог і хімік Яків Войтюк. 

   Автор у своїй книзі торкнувся наболілих сторін людського буття: спад                    гуманістичного заряду сучасника, про розрив між розумом, серцем і душею. Ця тема співзвучна з аспектом гуманізації Національної історії  розвитку освіти.

   Цілий розділ книги присвячено дитячій літературній творчості колишніх учнів шкіл. Через роки можливо хтось із них подивується, яким він був наївним у баченні навколишнього світу, проте з поетичною душею і добрим серцем, які і вивели його в люди.

 


У 2010 році вийшла третя книга Дмитра Баранчука «Тайнопис землі отчої». Видання містить  ціле літературне різноманіття: нариси, статті, замальовки. Тематика різна і складається з двох частин. Це розповідь про красу рідного краю та висвітлення проблеми переселення. Автором зібрані оповіді про кожне з двадцяти чотирьох  виселених населених пунктів Народиччини. Тема рідного краю лежить в основі видання.


«Вічна загадка любові». В останньому виданні зібрана публіцистика, нариси, новели, легенди. Автор старався висвітлити питання витоків формування людської особистості, намагався знайти відповіді на наші негаразди, розкрити їх причини, закликав читача до мобілізації сил і духу для просування до вищої категорії буття, до щасливої долі. Книга розкриває високі духовні якості людини, гармонію стосунків між чоловіком і жінкою. Адже це єдина мета буття – бути щасливим. Можна мати мільйони, посади, славу,а щастя людського так і не звідати.

Творча спадщина Дмитра Федоровича Баранчука  - це духовний скарб Народиччини. Своєю творчістю він збагачує наші серця гідністю, честю, життєвою мудрістю, красою та любов'ю до рідного краю.

Підготувала бібліограф Слепченко М. І.

1 коментар:

  1. Добрый день меня интересуют публикации 1991 года 1992 под именем Тимофеева Валентина Именно Дмитро федорович Баранчук меня печатал их можно как получить на руки стиховорение Матери и Життя и статья про Лебедей мне очень нужны мои публикации мой номер тел 0634374885 очень буду благодарна Дмитро Федорович был моим учителем

    ВідповістиВидалити